Náplně do 3D tiskárny

náplně do 3D tiskárny

Náplní do 3D tiskárny (filamentů) existuje celá řada. Mezi nejpoužívanější materiály patří PLA, PET-G, ASA a ABS. Díky snadnému tisku a vcelku velké pevnosti jsou tyto materiály vhodné pro začátečníky v oblasti 3D tisku. Jedničkou všech materiálů pro 3D tisk je PLA. Patří mezi nejvíce používané filamenty na světě a díky své velké barevné škále můžete vytvořit velmi zajímavé a originální 3D modely. Máte dotaz ohledně volby materiálu pro Váš 3D výtisk? Budeme rádi, když se nám ozvete a my Vám rádi pomůžeme a poradíme.

Nejpoužívanější materiály FDM 3D tisku a jejich vlasnosti:

PLA (polylactic acid)

PLA je vyráběný na organické bázi a je biologicky rozložitelný. Většinou se vyrábí z kukuřičného škrobu. Jak již bylo řešeno, jedná se o nejvíce používaný materiál pro 3D tisk. Pomocí programu pro 3D tisk si vytvoříte svůj vlastní 3D model podle vašich představ. Na trhu existuje spousta barevných variant. Díky snadnému tisku a nízkým teplotám pro tisk se stal nejoblíbenějším materiálem pro nováčky. Výtisky nejsou tak náchylné na kroucení, smršťování nebo stringování (vlásečnice, která tiskárna dělá při přejezdu z objektu na objekt). 

Výhody : Výtisky jsou pevné, za to křehké a při prasknutí se tříští. Nízká tepelná roztažnost (výtisky se nekroutí a nesmršťuji) ideální pro tisk velkých předmětů. Lehká opracovatelnost a následný post-processing. Existuje mnoho barevných variant. Jedná se o jeden z nejlevnějších materiálů. 

Nevýhody : Nízká tepelná odolnost, výtisky se deformují od 60 °C. Nízká pružnost, nehodí se pro mechanicky namáhané výtisky. 

Použití : Výroba prototypů, 3D tisk postaviček a vše spojené s modeláři, zde jsme například vytiskli pro našeho zákazníka dva kačery. 

Pokyny pro tisk : podložka na 60°C. tryska 200-215°C. Před tiskem odmastit podložku. Box není nutný.

info: cena 3D tisku

ABS (akrylonitrilbutadienstyren)

Jedná se o termoplast, který může být několikrát roztaven a znovu krystalizován bez toho, aby změnil své vlastnosti. ABS je rozpustný v acetonu a tím je možnost výtisk vyhladit acetonovými parami pro dokonale lesklý a hladký povrch. Byl to první materiál, s kterým se začalo tisknout. Poslední dobou je na vzestupu jeho nástupce ASA, který je v mnoha ohledech vylepšené ABS. Zde jsme tiskli koncovky do diagnostických přístrojů pro automobilový průmysl. 

Výhody : Velká tepelná odolnost, nevykazuje známky deformace do 90 °C . Velká pevnost a houževnatost proti případnému poškození. Snadno opracovatelný materiál. Odolný proti kyselinám. 

Nevýhody : Obtížný tisk (je nutný box, pro udržení stále teploty okolí a proti průvanu). Výtisky se odlepují od podložky a kvůli velké tepelné roztažnosti se výtisky z ABS kroutí a smršťují a tím praskají. Při tisku dochází k uvolňování zápachu. Není UV stabilní a na sluníčku se deformuje. Lepší varianta je právě ASA, který je oproti ABS UV stabilní.

Použití : Tisk ochranných pouzder, součástky pro elektroniku, tisk funkčních prototypů a součástek. Mechanicky namáhané výtisky

Pokyny pro tisk : podložka na 100°C, tryska na 260°C, Před tiskem odmastit podložku, je nutný box

 

PET-G (polyethylentereftalát)

PET je nejvíce používaný plast na světě. Využívá se na výrobu PET lahví, v oděvním průmyslu a obaly na potraviny. G v názvu značí modifikovaný glykol, který vylepšuje vlastnosti tohoto materiálu jak při tisku, tak pevnosti. Tento materiál je takovou střední cestou mezi PLA a ABS. Nabízí dobré tiskové podmínky a vynikající pevnost. Z tohoto materiálu tiskneme nejčastěji. Ukázky 3D modelů z materiálu PET-G

Výhody : Teplotní odolnost do 80 °C. Výborné mechanické vlastnosti. Snadný tisk a dobrá adheze první vrstvy. Dobrá tepelná roztažnost (menší než u ABS ale větší než u PLA). Při velkém namáhání se jen dočasně prohne a opět se vrátí do původního tvaru. Lze ho využít do venkovních prostor z důvodu UV stability. Na trhu je dostatečný barevný výběr. 

Nevýhody : Při velkých objektech se může kroutit či deformovat. Kvůli velké adhezi je nutné při tisku na hladké pláty nebo skla použít nějaký oddělovač například kores či lak na vlasy. Může dojít k poškození podložky při odlepování výtisku

Použití : Tisk funkčních prototypů, mechanicky namáhaných součástek, tisk ochranných krytů. Objekty, které budou vystaveny velkým povětrnostním podmínkám. 

Pokyny pro tisk: podložka na 80°C, tryska na 230-240°C, hladké podložky je nutné ošetřit lakem nebo lepidlem pro dobré oddělení výtisku. Box není nutný, ale doporučuji ho při velkých 3D modelech. 

 

Ostatní materiály : 

NYLON

Velmi pevný a houževnatý materiál. Jeden z nejlepších materiálu na tisk mechanicky namáhaných dílů. 3D výrobky z něj jsou odolné proti chemikáliím. 

Výhody : Velká pevnost jak v tlaku, tak tahu. Odolnost vůči chemikáliím. Odolný proti opotřebení.

Nevýhody : Velmi drahý materiál. Špatné adhezivní vlastnosti, zde se musí naopak použít například 3Dlac pro lepší přilnavost k podložce. 

Použití : Ozubená kolečka, mechanicky namáhané výtisky

 

FLEX – flexibilní materiál

Materiál, který se podobá struktuře gumy. Jeho velkou výhodou je právě flexibilita. Velmi pevný materiál. Výborná adheze mezi jednotlivými vrstvami (vodotěsnost)

Výhody : Velká pevnost v tahu. Pružný materiál dle faktoru pružnosti (existuje několik typů tohoto materiálu a každý se vyznačuje jiným koeficientem pružnosti). Při správném nastavení se stává vodotěsným a lze z něj tisknout například atypická těsnění.

Nevýhody : Jedná se o drahý materiál. Tisk probíhá velmi pomalu. Časté ucpávání trysky nebo namotání filamentu na podávací kolečka. Velmi vysoká adheze k podložce (hrozní poškození) 

Použití : Kryty na telefon, kameru či jinou elektroniku. Funkční prototypy. Těsnící kroužky a objímky.

 

Kompozitní materiály

Tyto materiály jsou většinou na bázi plastu a přidaného prachu či částech materiálů jako je například : dřevo, mosaz nebo měď

Výhody : Velká dekorativní struktura (například plast+dřevo vzhledově připomíná právě dřevo a tímto se hodí do interiéru jako dekorace či výzdoba.

Nevýhody : Jedná se o abrazivní materiál a při delším tisku může docházet k poškození trysky. Jelikož jsou v materiálu částečky druhého materiálu, dochází k ucpání trysky a proto tento materiál není vhodný pro tisk menšími tryskami než průměr 0,4mm.

Použití : Dekorace či výzdoba do interiéru.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00