Programy pro 3D tisk

Programy pro 3D tisk Vám pomůžou s realizací vašeho záměru. Existuje spousta databank 3D modelů pro 3D tisk. Můžete si zde stáhnout v podstatě vše, co už někdo vytvořil. Občas ale potřebujete vytvořit něco, co nikdo jiný předtím nevymodeloval. Například Vám praskla plastová mřížka v dílně a takovou už nikde neprodávají. Máte doma 3D tiskárnu ale nevíte, jak vymodelovat plastovou mřížku přesně podle vašich rozměrů. Zde možná naleznete program pro 3D tisk, který sedne přímo Vám.

Než se ale pustíte do studování je třeba poukázat na to, že se rozlišuje mezi dvěma programy pro 3D tisk. První program slouží pro vymodelování 3D modelu (CAD programy). Druhý program slouží pro přípravu 3D modelu pro tisk (slicer). Zní to možná složitě, ale nebojte, jedná se o jednoduché programy, které vyhoví každému. Je jen na Vás jaký si vyberete.

CAD programy pro 3D tisk :

,,Když potřebuji něco vymodelovat”

1. Fusion 360

Jedná se nejvíce používaný CAD program pro 3D modelování v oblasti technického kreslení. Tím se myslí spíše součástky, technické věci apod. Pro organické modelování jako například postavičky, bysty nebo zvířata je lepší blender, který je tomu přímo naprogramovaný.

Fusion 360 je konstruovaný pro vývojáře a kutily. Je zde spousta funkcí jako například simulace nebo technické analýzy. Dokáže zobrazit nejvíce namáhaná místa, nebo jak součástky budou do sebe zapadat. Díky své uživatelské přívětivosti a profesionalitě se řadí mezi nejlepší programy pro 3D modelování.

2. Blender

Jak již bylo řečeno, tak se Blender  specializuje na organické modelování. Pod tímto pojmem si lze představit 3D modelování postaviček, modelů domů nebo zvířat. Samozřejmě se v Blenderu dají modelovat i technické věci jako například součástky. Pro modelování složitějších technických modelů je potřeba Bledner ovládat velmi obstojně a modelování se poté stává velmi těžkým ale ne nemožným. K těmto technickým věcem se spíše používá Fusion 360 a pro organické modelování právě Blender. Je čistě na Vás v čem se chcete specializovat.

V Blenderu je možné tvořit celé scény, domy, lampy nebo stromy, které následně můžete exportovat do formátu .STL (soubor potřebný pro 3D tisk). Dále je zde možné vytvářet rendery, kde si můžete nastavit světlo, pozici kamery apod.

 

3. SketchUp

Jedná se o jeden z nejjednodušších programů pro 3D modelování. Díky jeho skvělému uživatelskému prostředí dokážete vymodelovat již první objekty během pár minut. Nenechte se mýlit, v tomto programu dokážete vytvořit spousty skvělých 3D modelů.

SketchUp se podobá spíše Fusionu 360. Tím pádem je spíše lepší na kreslení technických věcí než na organické modelování. Na jednu stranu jsou tyto 3D programy všestranné a udělat se v nich dá skoro všechno, jen to někde je těžší. SketchUp se výborně hodí na modelování domů pro architekty, kde si můžou importovat také knihovny prvků jako židle apod.

info: ceník 3D tisku

 

4. SolidWorks

Opět jeden z nejpoužívanějších programů pro tvorbu technických výkresů. Jedná se o profesionální software, kde se dají vytvořit složité sestavy a výkresy. Proto tento program doporučujeme zkušenějším uživatelům, kteří již vědí jak funguje 3D prostředí.

Existuje spousta databází, kde jsou umístěny například šroubky, součástky nebo konstrukční prvky. Nemusíte tedy ztrácet čas složitým modelováním.

 

5. OnShape

Největší výhodou tohoto programu je, že je online. Jedná se webový 3D modelovací program, který funguje na principu fusionu 360. Jediné co k tomu potřebujete je připojení k internetu a modelovat můžete odkudkoli.

SLICER programy pro 3D tisk:

Jedná se o programy, které použijete, když máte k dispozici 3D model. Díky slicerům připravíte vstupní data pro své tiskárny. Nastavujete si například rychlost tisku, % vnitřtní výplně, počet stěn, podpěry a mnoho dalšího.

 

1. PrusaSlicer

Domácí slicer s českou lokalizací. Jedná se o program vytvořený přímo výrobcem tiskáren Josefem Průšou. Má v sobě vytvořené tiskové profily pro své tiskárny a materiály pro 3D tisk. Samozřejmě si zde můžete nastavit své vlastní. Největší výhodou tohoto sliceru je, že pokud vlastníte tiskárnu od průši, určitě vyzkoušejte tiskové profily, které jsou zde nastavené. V podstatě se nemusíte o nic starat a můžete pohodlně tisknout. Profily v sobě mají nastavené parametry přímo odzkoušené na tiskárnách od Průši.

Všechno ale není tak černobílé jak se zdá. Občas si musíte profil také hodně upravit, aby se Vám povedlo vytisknout složitější objekty. Ostatně to platí pro každý slicer.

 

2. Cura

Jedná se o jeden z nejpoužívanějších slicerů. Obsahuje profily pro téměř všechny nejpoužívanější 3D tiskárny. Je také v češtině a nastavení zde není vůbec složité. Největší výhodou je, že existuje spousta návodů na internetu jak s Curou pracovat.

Obsahuje funkci experimentálních podpor, které Vám ušetří spousty materiály. Samozřejmě tato funkce není jediná. Vše si musíte samozřejmě vyzkoušet a jen vy poznáte jaký slicer se Vám bude líbit.

 

3. Simplify3d

Velmi profesionální slicer pro začátečníky a profesionály. Jedná se o program, kde jde v podstatě nastavit úplně všechno. Díky tomuto softwaru posunete vaše výtisky o kus dále. Má lepší výstupy souborů pro 3D tisk a dokáže si poradit s složitými nastaveními.

Velkou nevýhodou tohoto programu je, že je placený. Plná verze stojí kolem  3500Kč,-. Nenechte se zmást cenou. Tento program je na velice kvalitní úrovni.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00