3D modelování pro začátečníky

6 užitečných rad pro každého začátečníka v 3D modelování

Základy 3D modelování se začátečníkovi mohou jevit jako nepřekonatelný Mount Everest. Ale klid, není důvod k panice. Když budete trpěliví a dodržíte několik zásad, půjde vám brzy jako po másle. Abychom vám cestu k úspěchu zkrátili, připravili jsme 6 tipů, které je dobré vědět, než se do světa 3D modelů naplno ponoříte.

Začátky modelování ve 3D jsou jako všechny jiné činnosti, které děláte poprvé: nejprve to možná půjde ztuha, ale po troše tréninku poznáte zlepšení. Když se budete inspirovat níže popsanými radami, pravděpodobně si ušetříte hodně nervů a času. Tak jdeme na věc!

1. Nemodelujte raketoplán

Jasně, bylo by super si na první dobrou vytvořit 3D model snů, složený z několika částí a maximálně originální. Pro začátečníka je ale lepší, když nepřecení své síly a „modelářskou kariéru“ rozjede na jednodušších modelech

Zkuste například jednoduchý držák nebo malý hrnek. Právě na těchto zdánlivě obyčejných prvcích se naučíte základy 3D modelování nejlépe. Navíc máte větší šanci, že se model povede a rovnou ho budete moci vytisknout.  

2. V programu na 3D modelování začněte základy

Pro 3D modelování máte na výběr celou řadu programů, nikdy ale není potřeba studovat každý jejich detail a pokročilé funkce. Na úvod bohatě stačí, když poznáte základní používání softwaru, co zhruba umí a co vše v něm můžete vymodelovat. Teprve až budete mít v malíčku hlavní dovednosti, pusťte se do dalších vychytávek.

3. Hledejte návody a videa na internetu

„A kde se mám ty základy programu rychle naučit?“ ptáte se možná. Odpověď je snadná: na internetu. 

Ke každému lepšímu nástroji existují stovky a stovky návodů s praktickými ukázkami, jak v programu provést konkrétní úkon. Pokud pro vás psané návody s obrázky nejsou to pravé, nabízí se možnost instruktážních videí, například jen na YouTube jich najdete mraky. Přestože jsou často v cizím jazyce a nemusíte jim stoprocentně rozumět, už jen ze sledování, co lektor na videu dělá, zjistíte většinu podstatného. 

Například Richard Mrázek má detailní videa na youtube ohledně programu Onshape.

4. Nechte si poradit na sociálních sítích

Jestli jste strávili hodiny studováním návodů i videí a přesto jste se nehnuli z místa, pořád není třeba panikařit. Na Facebooku a jiných sociálních sítích existují specializované skupiny na jednotlivé 3D modelovací programy. 

Takže když se při modelování zaseknete, ve skupině popíšete svůj problém a je pravděpodobné, že vám brzy někdo ze zasvěcených odborníků hodí záchranný kruh.

5. Praktikujte, praktikujte a ještě jednou praktikujte

Teorie je skvělá, ale dokud si některý z programů na 3D modelování „neosaháte“ a nezačnete tvořit první projekty, těžko uděláte krok kupředu. Klidně postupujte pomalu a každý krok opakujte několikrát, ale je důležité zkoušet, co která funkce dělá a jak vás dovede k cíli. Čím více času prací se softwarem na 3D modelování strávíte, tím dřív bude jeho ovládání hračka.

6. Vyberte správný nástroj na 3D modelování

Poslední rada, ale zároveň jedna z nejdůležitějších. Před úplným začátkem je potřeba pro vaše 3D modelování potřeba zvolit správný program. Mohou vám všechny připadat stejné, ale nejsou.

Některé nástroje se víc hodí na tvorbu technických modelů (například program Fusion 360 nebo Onshape), jako jsou díly do strojů nebo prototypy. Jiné jsou naopak vhodné (například program Blender) k modelování postaviček či obličejů, tzv. organické nástroje. Takové modelování je však pro začátečníky poměrně náročné, takže vám nejspíš přijdou k duhu technické programy.

Pokud se chcete dozvědět podrobnosti, připravili jsme o programech pro 3D tisk speciální článek.

3D model vám rádi vytiskneme

Až budete mít svůj první 3D model hotový, dejte nám vědět přes poptávkový formulář a rovnou ho pro vás vytiskneme. Zároveň poradíme, jestli je 3D model správně připravený pro tisk a zodpovíme i další dotazy.

Držíme palce, ať vám jde 3D modelování od ruky!

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00