Výrobky z 3D tiskárny můžou zdokonalit Váš už tak skvělý domov. Máte 3D tiskárnu a momentálně se Vám válí v koutě a nevíte co tisknout ? Ten pocit naprosto znám. Donedávna jsem také nevěděl co si vytisknout jen tak pro sebe a čistě pro radost. Nic není nad uspokojivý pocit, když se povede dlouhý tisk, který trval desítky hodin. Sice skončí jako další lapač prachu na poličce, ale ten pocit je i tak k nezaplacení.

Zde je malá ukázka toho co se s 3D tiskem dá všechno dělat a nemusí to být jen postavičky Hulka a Ironmana. Máte své vlastní 3D výrobky a chtěli by jste se pochlubit? Neváhejte nám napsat a mi je rádi zveřejníme.

Věci do domácnosti

Výrobků z 3D tiskárny, které si můžete vytisknout do domácnosti je nepřeberné množství, každému by se hodilo něco jiného. Zde je malá inspirace, co by Vám nemělo chybět.

Oddělovač bílků

Oddělovač bílků

autor: https://www.thingiverse.com/thing:2757202

Odkapávač

Odkapávač

autor: https://www.thingiverse.com/thing:998999

Odměrky

Odměrky

autor: https://www.thingiverse.com/thing:703847

Dekorace

Kdo by si nechtěl vyzdobit svůj dům originálními dekoracemi.

Váza na květiny

3d tisk vázy

autor: https://www.thingiverse.com/thing:2376777

Cedulka na dveře

Cedulka na dveře

autor: https://www.thingiverse.com/thing:2004803

Dekorace na zeď

Dekorace na zeď

autor: https://www.thingiverse.com/thing:3107831

Praktické výrobky z 3D tiskárny

Co zahrnout do praktických věcí ? No přeci věci, které využijete a které budou fungovat. Například pomůcky na domácí práce, organizéry na tužky v libovolných tvarech, nebo také boxy. V 3D tisku se hranice zdají být nekonečné a o všem rozhoduje jen nápad a fanzie daného člověka.

Uzávěr na sáčky

Uzávěr na sáčky

autor: https://www.thingiverse.com/thing:3238736

Dveřní západka

Západka na dveře

autor: https://www.thingiverse.com/thing:1596180

Louskáček na ořechy

Louskáček na ořechy

autor: https://www.thingiverse.com/thing:3230634

Průmysl

Jedná se o největší odvětví, kde je možné 3D tisk využít. Jelikož můžeme tisknout z několika materiálů jako například kovů a plastů, tak využití je v podstatě neomezené.

Automobilový průmysl je pro 3D tisk vhodný z důvodu rychlého vývoje a případně tisknutelných částí vozů. V případě oprav veteránů, kde díly nejsou k sehnání je 3D tisk nepostradatelný.

Dalším odvětvím jsou elektroinstalace. Zde se 3D tisk využívá na tisk speciálních krabiček pro elektroniku, které mohou mít i samozhášivý efekt. Dále poté na různé koncovky, spojky apod.

Největší výhoda 3D tisku oproti jiným metodám je rapid-prototyping. Vytvoření prototypu produktu nebylo nikdy jednoduší. Například když chcete uvést na trh nový výrobek, dejme tomu třeba krytku na elektroniku, tak ji nemusíte dělat pomocí vstřikovací formy, kde výroba takové formy stojí statisíce, ale pouze vytisknete prototyp před zahájením sériové výroby. Stačí jen vymodelovat 3D model a můžete si krytku vytisknout za několik hodin a následně dělat úpravy, které můžete v tentýž den opět upravovat.

 

Pouzdro pro elektroniku

Krabička pro elektroniku

Součástky do aut

3D tisk součástek do auta

autor: https://additivenews.com/3d-printing-metal-parts-mercedes-trucks/

Prototypy

3D tisk prototypu

autor: https://www.ozeki.hu/p_1018-introduction-to-3d-printing.html

info: rádi Vám vytiskneme prototyp nebo součástky. Poptejne u nás nezávaznou cenovou kalkulaci

Modely

Není nic lepšího, než když vaše prezentace zahrnuje reálný 3D model. Například na výstavách se takto Váš 3D model vašeho produktu stane dominantou na vašem stole. Každý se podívá spíše na 3D model než na obrázek v katalogu.

Tryskový motor

3D model tryskového motoru

autor: https://www.thingiverse.com/thing:1327093

3D model věže

3D model věže

autor: https://www.thingiverse.com/thing:2574499

3D model Černobylu

3D model černobylu

autor: https://www.myminifactory.com

Zdravotnicví

 

Dnešní medicína dokáže spoustu věcí. Náhradní zuby, protézy a dokonce již dokáže tisknout živé tkáně. Samozřejmě je to ještě v plenkách, ale někde se začít musí. Pro praktické využití je momentálně 3D tisk nejlepší v oblasti protéz.

Například zuby se samozřejmě nemůžou tisknout ze všech materiálů a tiskáren. Pro tento účel se nejčastěji používá SLA tiskárna, která vytvrzuje speciální zdravotně nezávadnou pryskyřici. Již někteří zubaři tuto technologii používájí a svůj zub/y můžete mít do pár dní hotové

Pro tisk protéz nohou, rukou a dalších částí se nejvíce používají kompozitní materiály jako polykarbon. Jedná se o materiály, které jsou dostatečně pevné, aby se při používání nezlomily.

Možná jste postřehli, že v roce 2020 na nás dopadla pandemie koronaviru a v první vlně nebyly dostupné zdravotnické pomůcky jako například ochranné štíty. Tiskařská komunita reagovala a vytvořila tisknutelné ochranné štíty pro zdravotníky.

3D tisk zubů

3D tisk zubů

autor: https://dental.formlabs.com/blog/3d-printed-teeth/

Protézy

Protéza nohy

autor: https://www.amputee-coalition.org/3d-printed-prosthetics/

Ochranné štíty

3D tisk štítů

autor: https://www.prusa3d.cz/covid19/

Lapače prachu

No a v neposlední řadě tu máme lapače prachu. Každému správnému 3D tiskaři nesmí chybět na poličce nějaká postavička nebo totální kravina, která se nikdy prakticky nevyužije.

Spiderman

spiderman

autor: https://www.thingiverse.com/thing:2425586

Groot

Groot

autor: https://www.thingiverse.com/thing:478806

Glum

glum

autor: https://www.thingiverse.com/thing:3781348