Rekordy 3D tisku

Jaké rozměry má největší objekt vytištěný 3D tiskárnou? A který je naopak nejmenší? Stejně jako jiné obory, i 3D tisk vede záznamy rekordů, a nutno podotknout, že už jich za dlouhé roky eviduje několik desítek. My vám níže přinášíme soupis těch nejzajímavějších a aktuálních. Věřte, že minimálně nad některými z nich vám zůstane rozum stát. Připraveni?

Na jednu stranu jde o symbolické překonávání nastavených latěk, na druhou o způsob, jak 3D tisk rozvíjet a posouvat neustále kupředu. Jak jinak by lidstvo zjistilo, co všechno je v silách 3D tiskáren? Pro firmy, které se trojrozměrným tiskem zabývají, jde navíc o skvělou příležitost, jak o sobě dát vědět nejen lidem ve své domovské zemi, ale také zbytku světa.

Největší vytištěný objekt

Tento rekord vzbuzuje (zcela pochopitelně) největší pozornost. V roce 2019 jej dosáhla americká The University of Maine, když po desítkách hodin „na jeden zátah“ vytiskla 7,62 metrů dlouhou loď o váze 2267 kilogramů. Nejde tedy o největší vytištěný objekt z hlediska konstrukce složené z více částí (například dům), ale jeden celistvý výtisk vyprodukovaný čistě 3D tiskárnou. Tvůrci k tomu použili plast, dřevo a obrovskou 3D tiskárnu, která by údajně měla zvládnout vytisknout až 30 metrů dlouhé objekty.

Loď pojmenovaná 3Dirigo získala i další primáty. Je největší lodí stvořenou pomocí 3D tisku a získala také první místo v kategorii, o které si přečtete v následujícím odstavci…

Největší použitá 3D tiskárna

Nejspíš vás nepřekvapí, že rekord za zatím největší fungující 3D tiskárnu drží stejní lidé, kteří na svět přivedli loď 3Dirigo. Má 363,13 metrů krychlových, takže zabere spoustu místa i v obrovské hale – doma v garáži byste s ní něco vytiskli jen těžko. Tato tiskárna nicméně vznikla v jednom vyhotovení a její prototyp pravděpodobně nebude využit k výrobě dalších kopií a k tisku obrovských dílů v soukromých firmách. Ale kdo ví.

Největší vytištěná socha člověka

Další prvenství už nepochází ze Spojených států, ale z Velké Británie. Milovník technologií a robotů James Bruton tam v roce 2017 na 3D tiskárně vytiskl svou sochu, která měřila 3,62 metrů. Aby ale tak impozantního díla dosáhl, musel použít dvě 3D tiskárny a čekat neuvěřitelných 500 hodin. Jak ale můžete vidět na videu níže, výsledek rozhodně stojí za to. Jen pro zajímavost: nadšenec Bruton svou podobiznu do 3D tiskárny dostal tak, že sám sebe naskenoval iPadem.

Taky vás hned napadlo, že by bylo super mít doma na zahradě vlastní vytištěnou sochu? Nedivíme se, je to originální doplněk!

Nejmenší Rubikova kostka

Bizarní nápad? Ale kdeže. Zatímco většina rekordů zaměřených na stvoření co nejmenšího 3D tištěného objektu klade důraz hlavně na rozměry, jistý Tony Fischer se rozhodl, že je důležitá i praktičnost takového předmětu. A tak roku 2016 vytiskl 3D Rubikovu kostku, která se celá vleze na špičku ukazováčku a která funguje, jak má.

Jestli ale milujete skládání rubikovky, vězte, že abyste u tohoto miniaturního díla mohli otáčet jednotlivé stěny kostky, byly by zapotřebí dvě pinzety – až tak malý Fischerův výtvor je. 

Nejvíce tisknoucích 3D tiskáren najednou

Na závěr zápis do Guinnessovy knihy rekordů z českého rybníčku. Tuzemská firma Prusa Research přišla v roce 2019 s unikátem, který by řadu z vás nejspíš ani nenapadlo měřit: rozhodla se vytvořit rekord v co největším počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren. V Praze jich tehdy najednou běželo neuvěřitelných 1096, přičemž všechny své dílo zdárně dotvořily. Značka Prusa patří v oblasti 3D tisku dlouhodobě k nejúspěšnějším na světě a těžko si tak představit, že by na svém kontě neměla aspoň nějaký rekord.

Tiskneme i modelujeme pro každého

Pravda, ve For3Dtisk jsme si zatím žádný světový rekord nepřipsali. I tak vám rádi vytiskneme prakticky cokoli, na co si vzpomenete – jak na firemní účely, tak pro osobní potřebu. S radostí vám také pomůžeme s 3D modelováním a rapid prototypingem. Využijte formulář s nezávaznou poptávkou a my vám požadovanou službu zdarma naceníme. 

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00