Podíváme se na nejpoužívanější materiály pro 3D tisk. V naší dílně se zabýváme technologií tisku FDM, kde dochází k tavení materiálu (filamentu) a postupnému nanášení vrstvy pro vrstvě. Využíváme tiskárny od českého výrobce Prusa MK3s, které vytvářejí 3D výtisky z plastů nebo kompozitních materiálů například na bázi plastu a dřeva.

Existuje spousta materiálů pro 3D tisk. Můžeme tisknout z plastů, kovů nebo dokonce betonu. Materiálů je v poslední době nepřeberné množství a my se podíváme na ty nejpoužívanější materiály pro stolní tiskárny.

PLA

PLA je vyráběný na organické bázi a je rozložitelný. Většinou se vyrábí z kukuřičného škrobu. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších materiálů pro 3D tisk. Od tohoto materiálu existuje na trhu nejvíce barevných variant.
Výhody : výtisky jsou pevné, za to křehké a při prasknutí se tříští. Nízká tepelná roztažnost (výtisky se nekroutí a nesmršťuji) ideální pro tisk velkých předmětů. Lehká opracovatelnost a následný post-processing. Velká barevná škála.
Nevýhody : Nízká tepelná odolnost, výtisky se deformují od 60 °C.
Použití : Tisk prototypů, dekoračních či reklamních předmětů.

ABS

Jedná se o termoplast, který může být několikrát roztaven a znovu krystalizován bez toho, aby změnil své vlastnosti. ABS je rozpustný v acetonu a tím je možnost výtisk vyhladit acetonovými parami pro dokonale lesklý a hladký povrch.
Výhody : Velká tepelná odolnost, nevykazuje známky deformace do 98 °C . Velká pevnost a houževnatost proti případnému poškození. Snadno opracovatelný materiál. Odolný proti kyselinám.
Nevýhody : Obtížný tisk (je nutný box, pro udržení stále teploty okolí a proti průvanu). Výtisky se odlepují od podložky a kvůli velké tepelné roztažnosti se výtisky z ABS kroutí a smršťují a tím praskají. Při tisku dochází k uvolňování zápachu.
Použití : Tisk ochranných pouzder, součástky pro elektroniku, tisk funkčních prototypů a součástek.

PET-G

Polyethylentereftalát (PET) je nejvíce používaný plast na světě. Využívá se na výrobu PET lahví, v oděvním průmyslu a obaly na potraviny. G v názvu značí modifikovaný glykol, který vylepšuje vlastnosti tohoto materiálu jak při tisku, tak pevnost. Tento materiál je takovou střední cestou mezi PLA a ABS. Nabízí dobré tiskové podmínky a vynikající pevnost.
Výhody : Teplotní odolnost do 80 °C. Výborné mechanické vlastnosti. Snadný tisk a dobrá adheze první vrstvy. Dobrá tepelná roztažnost (menší než u ABS ale větší než u PLA). Při velkém namáhání se jen dočasně prohne a opět se vrátí do původního tvaru. Hodí se venkovního i vnitřního prostředí.
Nevýhody : Dražší materiál než ABS a PLA. Při tisku velkých objektů je možnost smršťování a odlepení od podložky.
Použití : Tisk funkčních prototypů, mechanicky namáhaných součástek, tisk ochranných krytů. Objekty, které budou vystaveny velkým povětrnostním podmínkám.

FLEX – flexibilní materiál

Materiál, který se podobá struktuře gumy. Jeho velkou výhodou je právě flexibilita. Velmi pevný materiál.
Výhody : Velká pevnost v tahu. Pružný materiál dle faktoru pružnosti (existuje několik typů tohoto materiálu a každý se vyznačuje jiným koeficientem pružnosti)
Nevýhody : Jedná se o drahý materiál. Většinou je 2-3x draží než PLA. Tento typ materiálu nejde vytisknout na všech FDM tiskárnách, ale pouze na těch, který mají přímý extruder. Tisk musí být pomalý, aby se neucpala tryska nebo nedošlo k ucpání extruderu.
Použití : Kryty na telefon, kameru či jinou elektroniku. Funkční prototypy.

Kompozitní materiály

Tyto materiály jsou většinou na bázi plastu a přidaného prachu či částech materiálů jako je například : dřevo, mosaz nebo měď
Výhody : Velká dekorativní struktura (například plast+dřevo vzhledově připomíná právě dřevo a tímto se hodí do interiéru jako dekorace či výzdoba.
Nevýhody : Jedná se o abrazivní materiál a při delším tisku může docházet k poškození trysky. Jelikož jsou v materiálu částečky druhého materiálu, dochází k ucpání trysky a proto tento materiál není vhodný pro tisk menšími tryskami než průměr 0,4mm.
Použití : Dekorace či výzdoba do interiéru.

Ostatní materiály

Nemá cenu rozepisovat všechny druhy materiálů. V dnešní době už jich je spousta. Vypsali jsme Vám nejpoužívanější materiály v oblasti 3D tisku, s kterými máme osobní zkušenosti a také je nejvíce využíváme.

Existují materiály které jsou rozpustné ve vodě. Tento materiál se například nejvíce hodí pro tisk objektů, které potřebují podpory. Objekt je například vytisknut z PLA a podpory jsou z rozpustného materiálu BVOH. Následně se výtisk ponoří do vody a podpory se bez namáhavého odlamování sami rozpustí. Tato vlastnost je kompenzována velkou pořizovací cenou.

Další materiály jsou například vinyl, karbon či polypropylen. Materiály se samozhášivými vlastnosti. Při hoření nevznikají roztavené kapky plastu, které mohou nadále hořet, ale při ukončení procesu hoření, se materiál sám uhasí.

U nás používáme materiály PLA / ABS / PET-G. V případě speciálních požadavků je možnost domluvy se zákazníkem a použití jiného druhu materiálu pro daný účel. Vše záleží na přání zákazníka a jeho požadavkům na mechanické vlastnosti. Rádi vždy v rámci možností vycházíme vstříc.