Fotoreportáž: Jak u nás probíhá 3D tisk v 10 krocích

Už znáte ten skvělý pocit, když vám dorazí zásilka s 3D výtiskem? Rychle ji rozbalíte a rázem se těšíte z nové součástky nebo třeba 3D figurky. Ale pak vás napadne častá otázka: „Jak to dělají, že dokážou vytisknout přesně takový výrobek, jaký jsem si vysnil?” Abychom vám přemýšlení usnadnili, připravili jsme fotoreportáž přímo z dílny For3Dtisku.  

V postupných krocích vám představíme celý proces, od objednávky zákazníka až po odeslání hotového výtisku.

 1. Poptávka 3D tisku

Cesta za vysněným výrobkem začíná u poptávkového formuláře. Zákazník sdělí své přání, případně si nechá poradit s jednotlivými parametry a provede platbu. Pokud má připravený vlastní výkres, předá nám ho a my podle něj navrhneme 3D model.

 2. Modelování

Tady začíná opravdová zábava. Ve speciálním programu vymodelujeme 3D model, který zákazníkovi ještě před zahájením tisku zašleme ke kontrole a schválení.   

 3. Příprava dat pro 3D tiskárnu

Odsouhlaseno a schváleno, třikrát hurá! V dalším kroku nastupuje do akce Slicer, což je program pro přípravu 3D dat k tisku. Nastavíme v něm veškeré tiskové parametry a data vygenerujeme tak, aby byly veškeré informace pro 3D tiskárnu, například údaje o rychlosti tisku nebo výšce vrstvy, 100% připravené. Výsledný soubor nahrajeme na SD kartu.   

 4. Vložení karty do tiskárny

Pomalu se dostáváme k nejzajímavější části procesu. SD kartu s vytvořenými daty vložíme do 3D tiskárny a vybereme soubor, který chceme tisknout.

 5. Příprava materiálu

Přihořívá… vezmeme tiskovou strunu, chcete-li materiál (tzv. filament) a vložíme ji do tiskárny. Výběr nejvhodnějšího materiálu pro výtisk vždy předem konzultujeme se zákazníkem.

 6. Zahřátí a kalibrace 3D tiskárny

Ještě, než zahájíme tisk, musíme tiskárnu zahřát, což trvá zhruba dvě minuty. Teplotu nastavíme podle potřeby, během focení této ukázky jsme trysku zahřáli na 205 °C a podložku na 60 °C. Hned poté proběhne automatická kalibrace, v rámci které jezdí tisková hlava po podložce tam a zpět, čímž měří vzdálenost trysky od podložky.

 7. Tisk

Je to tady, tiskárna se po dlouhém čekání pouští do práce a začíná tvořit výtisk. Dle složitosti a velikosti výrobku tisk trvá různě dlouho, často několik hodin nebo klidně celou noc. Materiál se nanáší ve vrstvách a před očima nám roste vytoužený výsledek. 

 8. Sundání a čištění

Hotovo. Čerstvě „upečený“ 3D výtisk opatrně sundáme z podložky a očistíme jej od tzv. prstence, který pomáhá výrobek držet na podložce. 

 9. Balení a odeslání

Na závěr už jen trochu papírování (vystavíme fakturu), balení do bezpečného obalu a výtisk může vyrazit k zákazníkovi.

 10. Zákazníkova radost

Jednoznačně nejlepší a nejdůležitější část procesu, souhlasíte? 3D výtisk přijde zákazníkovi až domů, případně do firmy, a může ho hned používat. 

Teď už víte, jak to ve For3Dtisk chodí. Dostali jste při čtení chuť si něco nechat vytisknout? Není problém, rádi vám budeme k ruce. Stačí se ozvat přes poptávkový formulář.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00