FDM/FFF dlouhodobě patří k nejpoužívanějším technologiím 3D tisku. V garážích hobby tvůrců i ve firmách si našla oblibu oblibu díky své univerzálnosti, ale i proto, že lze při tomto druhu 3D tisku použít hned několik tiskových materiálů. Jak FDM tiskárna funguje a co všechno na ní vytisknete?
Vzpomenete si ještě na první předmět vytvořený 3D tiskárnou, který jste kdy viděli? Ať už to bylo cokoliv, je dost možné, že byl vytištěný právě na 3D tiskárně typu FDM. Technologie FDM/FFF tisku má tu přednost, že se dá využít při výrobě dárku pro kamaráda i na tvorbu velkého dílu v průmyslovém provozu.
Není na co čekat, pojďme se FDM tiskárnám rovnou mrknout na zoubek!
FDM (celým názvem Fused Deposition Modeling) je – ve zkratce řečeno – metoda 3D tisku, při které 3D tiskárna taví tiskovou strunu a roztavený materiál postupně nanáší na zahřátou podložku. Jednotlivé vrstvy se na sebe kupí, a tím vzniká objekt, který jste zadali do tisku. Jednoduché, ale účinné a praktické.
Metodě FDM se někdy říká také FFF, přičemž jde stále o stejnou technologii. Název FDM si totiž nechala patentovat společnost Stratasys, a tak aby i její konkurence mohla v propagačních textech tento typ 3D tisku pojmenovat, označuje se FDM třemi písmeny F.
Jen pro zajímavost: počátky FDM tiskáren se datují až do roku 1989, takže nejde o žádnou novinku, ale o prověřenou technologii se vším všudy.
Aby v tom bylo jasno, pojďme si v jednotlivých krocích ukázat, jak FDM tiskárna funguje.
K tisku prakticky jakýchkoliv základních předmětů, bez ohledu na velikost. FDM tiskárna nachází uplatnění při tvorbě jednoduchých drobností, výrobě prototypů nebo v továrnách, kde není tolik kladený důraz na detail tištěného dílu – typicky ve stavebnictví nebo leteckém průmyslu. 3D tisk metodou FDM je rychlý a ušetříte s ním, ale neklade tolik důraz na drobnosti, ty je potřeba doladit v potiskových úpravých.
FDM tiskárny s sebou přináší hned několik výhod, které stojí za pozornost. Mimo jiné tyto:
Už jsme to částečně nakousli výše: FDM tiskárna umožňuje použití spousty tiskových materiálů (filamentů), prakticky vždy se jedná o termoplast.
Nejčastěji jde o běžné PLA, které nestojí mnoho peněz a hodí se pro každý základní 3D tisk (na druhou stranu není tolik odolné jako jiné typy materiálů, zejména těch prokročilých). Dále se do FDM tiskáren hodí ABS materiál a jeho odnože, z pokročilejších pak polykarbonát nebo nylon. U vybíraného filamentu vždy záleží hlavně na tom, co a k jakým účelům potřebujete vytisknout.
Na závěr to nejdůležitější: které 3D tiskárny patří k typům využívajícím FDM?
Na trhu jich najdete obrovské množství, nicméně k těm prověřeným a v současnosti oblíbeným se řadí Prusa MK3S nebo tiskárny od firmy Creality například Ender 3 . Pokud si plánujete pořizovat vlastní 3D tiskárnu, rozhodně doporučujeme zjistit si předem co nejvíc informací, případně poprosit o radu odborníka.
Pokud budete potřebovat pomoci s čímkoliv ohledně 3D tisku, neváhejte nám napsat na e-mail info@for3Dtisk.cz.
e-mail: info@for3dtisk.cz
Tel.: 720 140 331
IČO: 07371578
DIČ : CZ9612011750
U Bechyňské dráhy 790/3
390 02 Tábor
Otevírací doba:
Po – 8:00 – 16:00
Út – 8:00 – 16:00
St – 8:00 – 16:00
Čt – 8:00 – 16:00
Pá – 8:00 – 16:00
© 2024 for3dtisk.cz | Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů