3D tisk si v poslední době získal spoustu podporovatelů jak v oblasti amatérského tisku, tak profesionálního. Dnes můžeme 3D tisk najít v průmyslu od automobilový po zdravotnický. Například ve zdravotnictví se používá k výrobě náhradních zubů nebo zubních náhrad. Naskenuje se ústní dutina pacienta a pomocí programů pro 3D tisk se vytvoří výtisk přímo na míru. Sníží se tak náklady a samozřejmě rychlost. Obor, který v poslední době udělal velký krok vpřed je stavebnictví.

Řeč je o domu z 3D tiskárny. Prozatím je tento projekt v podstatě ve vývojové fázi. Jen málo firem se zabývá 3D tiskem domů z betonu, jelikož nákladově se pořád pohybuje velmi vysoko. Životnost těchto domů je okolo 100 let.

 

3D tisk domu

K naší smůle se nejedná o tiskárnu, kterou používáme pro 3D tisk na zakázku. Tyto tiskárny si nemůžeme posadit na stůl a začít tisknout. Tiskárny pro domy z betonu váží několik tun a jejich rozměry závisí na velikosti domu. Pohybujeme se v jednotkách metrů. 3D tiskárny na domy dokáží chrlit směs betonu v takovém množství, že dům stojí během několika dní. Většinou se jedná o tiskárny připomínající stage, kde hrají kapely. Místo kapely po stagy přejíždí tisková hlava a nanáší vrstvu po vrstvě. Druhým typem tiskárny je pohyblivá mechanická ruka, kterou můžete například najít v automobilkách.

 

domy z 3D tiskárny

3dadept.com

domy z 3D tiskárny

svethardware.cz

Materiál

Stavební materiál, který se používá pro 3D tisk domů je beton. Nejedná se však o standartní beton, který dáváte například do základů. Tento beton je speciálně upravený pro 3D tisk, kde jsou přidané plastifikátory, které betonu dávají vlastnosti toho, že při nanášení jednotlivých vrstev se nehroutí a drží svůj tvar. Dále se můžou přidávat například skelná nebo ocelová vlákna pro větší pevnost a stabilitu při samotném tisku. Po nanesení začíná beton tuhnout a získává svou počáteční nosnost. Část směsi může obsahovat i recyklát stavební suti.

3D tisk beton

sculpteo.com

Cena domu z 3D tiskárny

Když Vám řeknu, že Americká neziskovka New Story dokázala postavit celé čtvrti v Salvadoru, kde je aktuální problém s chudobou a bydlením, za průměrnou cenu 80 000,- za dům o ploše 50m2, tak mi těžko uvěříte. Opravdu tomu tak je. Samozřejmě to nejsou domy, které známe z našich měst. Jedná se o domy s jednoduchým tvarem a dispozicí pro co nejjednodušší tisk. V tomto případě to lidem v Salvadoru vůbec nevadí, jelikož mají kde složit hlavu. Takových domů už existuje přes 2000.

V případě Evropy se cena pohybuje v milionech korun. Tyto domy ale v sobě mají zabudované nejmodernější technologie chytré domácnosti. Když porovnáme stejně velký dům z 3D tisku a klasickým způsobem zdění, tak stále vede dům z cihel a malty. Naopak 3D tisk se v oboru stavitelství posunul kus dopředu a je jen otázka času, kdy na stavbu místo 5 zedníků přijede 1 velká 3D tiskárna.

 

Jak dlouho trvá tisk ?

Asi jste zažili již nějakou stavbu nemovitosti a to buď vašeho domu nebo domu někoho známého. Určitě tak máte představu, kolik práce a času postavit takový domeček dá. Firma SQ4D je schopna vytisknout dům o rozloze 150m2 za pouhých 36 hodin. Aby jsme Vám ale nemazali med kolem huby, tak tento čas se bere pouze na hrubou stavbu, tím se myslí obvodové stěny, případně stropy.

Ostatní práce jako střecha (pokud je dřevěná) si žádá další čas na víc. Když k tomu připočteme i čas strávený například nahazováním omítky (samozřejmě v případě, že se nám textura 3D tištěného domu nelíbí) či zabudování vody, elektřiny a kanalizace, tak časově se pohybujeme v několika měsících. Což v konečném výsledku není vůbec špatné, když vezmeme v úvahu, jak dlouho trva postavit dům klasickou metodou zdění. Ve výsledku přináší 3D tisk úsporu času cca o 70%. Nenechme se mýlit. To co ušetří na čase, si bere bohužel na ceně.

Ukázky ze světa

Salvador

dům z 3D tiskárny

archdaily.com

Itálie

dům z 3D tiskárny

dezeen.com

Praha

3D tisk domu

czechcrunch.cz

Dubai

3D tisk domu

3dnatives.com

Čína

dům z 3D tiskárny

asiagreenbuildings.com

Čína

dům z 3D tiskárny

inhabitat.com

Budoucnost 3D tisku domů

Kdo tam ale vidí ? Dá se říct, že budoucnost tištěných domů je v úspoře jak materiálu, času a peněz, tak množství lidí potřebných na stavbě. Vývojáři si od této metody slibují levné bydlení pro každého. Výhodou je, že dům v podstatě půjde vytvořit během několika dní za zlomek ceny klasického domu.

 

info :Máte otázky nebo Vám něco není jasné ? Nebojte se nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme