Co je rapid prototyping a proč vám ušetří spoustu peněz

Rapid prototyping

Navrhnout prototyp rychle, levně a kvalitně je snem každého podnikatele, který na trh uvádí nový produkt. Díky rapid prototyping se řadě z nich tento sen do puntíku plní. Zatímco dříve trvala výroba prototypu dlouhé týdny až měsíce, dnes může být díky přelomovým technologiím hotový za několik hodin či minut. Pohodlně se usaďte, vezmeme vás do světa moderního prototypování! 

Taky vás to v minulosti potkalo? Už dávno jste měli zákazníkům slavnostně představovat nový výrobek, ale vytvoření jeho prototypu nabralo výrazné zpoždění. Výsledek navíc stál za starou bačkoru. Přesně proto vznikl rapid prototyping – soubor nejen 3D tiskových technologií, které výrazně změnily způsob prototypování ve strojírenství, stavebnictví i dalších oborech.

O rapid prototypingu

Než se vrhneme na samotný rapid prototyping, je třeba udělat jasno v tom, o čem je řeč, když se řekne prototyp. Obecně jde o jakéhosi “předskokana” nově vyvíjeného produktu – slouží jako vzor/předloha pro následnou sériovou výrobu. Například strojírenské firmy při vývoji součástky nejprve vyrobí její prototyp, a teprve po schválení a představení prototypu rozjedou sériovou výrobu.  

Pod pojmem rapid prototyping pak nehledejte nic složitého. Jedná se o vývoj jakéhokoliv prototypu jiným než běžným (zdlouhavým a drahým) způsobem, a to nejčastěji aditivní technologií, na jejímž principu funguje celý 3D tisk. Není tak potřeba prototyp odlévat ve formě nebo donekonečně obrábět na CNC stroji

Výsledný prototyp

Prototypování aneb od návrhu k prototypu

Prototyp vyrobený rapid prototypingem vznikne nejprve jako návrh v některém z počítačových 3D softwarů, na základě tohoto návrhu pak putuje buď do 3D tiskárny nebo do jiného přístroje, který rychlé prototypování zvládá. Nejčastěji ale rapid prototyping probíhá na 3D tiskárně, proto se tento pojem často používá jako synonymum k 3D tisku.

Výhody

Největší výhody rapid prototypingu jsou prakticky stejné jako u 3D tisku:

  • Rychlost – výrobce nemusí týdny a měsíce vytvářet prototyp metodou pokus omyl, ale některou z aditivních technologií ho vyrobí přesně tak, jak je navržený. U menších a méně náročných prototypů to může trvat jen několik minut.
  • Nízká cena – rapid prototyping pomáhá šetřit jak na materiálu, tak na lidech, kteří se vývoji prototypu věnují. Zjistit cenu 3D tisku.
  • Přesnost – 3D tiskárna umí prototyp vytisknout s velkou přesností. Odchylka se pohybuje kolem 0,05mm

Technologie využívané při rapid prototypingu

Přestože existují i jiné způsoby rychlého prototypování než 3D tisk, právě technologie trojrozměrného tisku jsou při rapid prototypingu nejpoužívanější. Nejčastěji se jedná o technologie FDM, SLA (vytvrzování pryskyřice) a SLS (spékání prášku silným laserem).

O technologiích rapid protypingu a obecně 3D tisku bychom tu mohli vyprávět ještě dlouho. Podstatné je, že se dá provádět více způsoby, jejichž výběr závisí na konkrétním výrobku.

Uplatnění

Na závěr to nejdůležitější: kde všude se rapid prototyping používá? 

Dnes prakticky ve všech sektorech napříč průmyslem. Už řadu let jej využívají automobilky (včetně české Škody Auto) a další strojírenské podniky, ale také výrobci letadel nebo zdravotnických pomůcek. A světe div se, své místo našel i v potravinářství! To ale neznamená, že by byl rapid prototyping jen pro velké ryby na trhu, naopak. Navrhnout a vyrobit prototyp během chvilky si dnes může i začínající podnikatel.

Nechte si vyrobit prototyp rychle a levně

Pokud zrovna pracujete na novém produktu a nevíte si rady s vytvořením prototypu, rádi vám pomůžeme. Ve For3Dtisk děláme rapid prototyping bleskově a s maximální úsporou nákladů. Během procesu vám se vším poradíme a prototyp nachystáme tak, aby byl ihned připravený do výroby. Samozřejmostí je i příprava 3D modelu.
Nechte si rapid prototyping zdarma a nezávazně nacenit.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00