Dá se to pokládat za malý technologický zázrak. Bez přehánění. Tak například firmy díky němu převádí do digitální podoby výrobky, ke kterým postrádají dokumentaci, skvělé využití má také ve zdravotnictví a občas se hodí i běžnému člověku. Pojďme tedy 3D skenování mrknout na zoubek! Dozvíte se, jak funguje a co je k jeho realizování potřeba.
Princip 3D tisku už určitě znáte: 3D tiskárna na základě modelu z počítačového programu vytiskne požadovaný objekt. 3D skenování pak funguje přesně obráceně – cílem je dostat předmět z reálného světa do počítače. Jak je něco takového možné? Čtěte dál.
Jak funguje 3D skenování
Pokud zůstaneme u přirovnání, 3D skenování se hodně podobá skenování, které znáte z klasických tiskáren. Je to proces, při kterém 3D skener sbírá detailní informace (data) o rozměrech, tvarech nebo barvě reálného 3D objektu, a ty následně převádí do digitální podoby.
Na základě sesbíraných dat vznikne 3D model, který lze v počítačovém softwaru použít k další práci nebo třeba jen k výrobě kopií skenovaného objektu. Jak už asi tušíte, technologie 3D skenování má celou řadu praktických využití napříč obory. Ale o tom až za chvíli, teď vám prozradíme něco o trojrozměrných skenerech.
Typy 3D skenerů
Existuje několik druhů skenerů, které se pro 3D skenování používají, každý z nich nachází uplatnění v jiném odvětví a v jiné situaci:
- optický skener – ve zkratce řečeno funguje na principu kamery, která snímá skenovaný objekt. Tím, jak se od snímaného předmětu odráží světlo, získává o něm skener informace a postupně vzniká digitální model. Optický skener se hodí spíš pro základní skenování, protože není tolik přesný jako další typy 3D skenerů.
- dotykový skener – dotykový proto, že po snímaném objektu přejíždí sonda sbírající data na základě kontaktu s předmětem. Je přesnější než optický skener a lze s ním skenovat různorodější materiály.
- laserový skener – nejpřesnější ze všech typů. Paprsek svítí na objekt, od něj se světlo odráží do speciální kamery a na základě toho vzniká digitální model. Tento 3D skener bez problému naskenuje i nejmenší detaily, takže je ideální pro strojírenské podniky.
Mimochodem mezi nejznámější výrobce 3D skenerů patří společnosti FARO Technologies, GOM, Trimble nebo Leica.
3D skenování a jeho využití
Podobně jako 3D tisk, i trojrozměrné skenování nachází využití ve spoustě oborů a situacích.
Asi nejběžnějším případem je použití v průmyslové a další výrobě. Typicky v případě, kdy chce firma sériově vyrábět starší produkt, ale nemá k němu technické výkresy nebo další dokumentaci. Řešení je snadné: stačí výrobek naskenovat 3D skenerem a po případné úpravě digitálního modelu může podnik rozjet výrobu ve velkém. To samé platí v případě potřeby součástky, která už se nějaký čas nevyrábí.
Stejně tak skenování přináší užitek medicíně, protože na základě skenu částí lidského těla vznikají například protézy. Samozřejmostí je využití pro 3D tisk (naskenovaný model si můžete hned vytisknout). K fenoménům spojeným s 3D skenováním patří i virtuální realita, do jejíhož prostředí si lze naskenovat reálný objekt.
Nemluvě o borech jako stavebnictví a sochařství, kde skenování plní nejen úlohu digitálního pomocníka, ale funguje také jako záloha již existujících artefaktů.