3D tisk ve zdravotnictví: Co vše už lékaři dokážou

3D tisk a jeho využití ve zdravotnictví. Co přináší pacientům a co lékařům?

Na 3D tisku je krásné, že umí skvěle zabavit, ale zároveň vypomoci na všech frontách. Ukázkovým příkladem budiž zdravotnictví. Zatímco ještě před několika lety lékařské obory s technologií 3D tisku spíše experimentovaly a hledaly její potenciál, dnes patří k běžně využívaným metodám na chirurgických sálech i v křeslech u zubařů. 

3D tisk ve zdravotnictví má to nejlepší stále před sebou. Jednoho dne 3D tiskárny možná zvládnou vytisknout i orgány, které jsou pro funkci lidského těla kritické, ostatně vědci na tom dlouhodobě pracují. Už dnes ale 3D tiskárna umí pacientům i lékařům usnadnit život a v řadě případů také ušetřit spoustu peněz.

Zubaři si 3D tisk zamilovali

Asi by nemělo překvapit, že ze zdravotníků 3D tisk zdaleka nejčastěji využívají zubaři, chcete-li stomatologové. Mají totiž širokou škálu možností, jak tuto technologii pro svou práci zužitkovat: navrhují a tisknou zubní protézy, ale také dentální korunky a ortodontické aparáty. Stačí zanalyzovat pacientův chrup, vymodelovat v počítačovém programu zubní náhradu a zanedlouho je unikátní zubařský kousek na světě. 

Zájem o 3D tisk ve stomatologii pokročil natolik, že už existují i specializované 3D tiskárny pro zubaře. Je jisté, že trojrozměrný tisk bude hrát v zubařských ordinacích čím dál důležitější roli.

www.theimplantcentre.com

www.stewartlab.com

Klouby, kosti a jiné implantáty

S výtvory 3D tiskárny se běžně setkáte také na operačních sálech, nejčastěji jde o implantáty pro různé části těla. Lékaři už takto modelují a tisknou například kolenní klouby, kyčle, části lebky a další náhrady. Samozřejmě se nadále používají tradiční způsoby výroby implantátů, ale ty z 3D tiskárny s sebou nesou celou řadu výhod. Lékař totiž může implantát navrhnout na míru pacientovi relativně rychle tak, aby byl plnohodnotnou náhradou. 

Výrobky z 3D tiskárny zachraňují i pacienty se vzácnými chorobami, kteří by jinak dlouho čekali na dodání implantátu na míru. A pokud by se ho dočkali, pak by za něj zaplatili nekřesťanské peníze.

Co takhle si vytisknout nohu? 

Pomyslným Everstem ve zdravotnickém 3D tisku jsou dlouhodobě protézy, které nahrazují celou lidskou končetinu. Nejčastěji jde o nohu – specialisté hendikapovanému pacientovi navrhnou protézu na míru, aby odpovídala jeho potřebám a designově i tvarem maximálně připomínala opravdovou nohu. Stejně jako u jiných implantátů platí, že 3D tiskárna protézu přizpůsobí konkrétnímu člověku a lze ji vytisknout za podstatně nižší cenu, než kolik by stála v případě standardní výroby.

www.pinshape.com

www.homeli.co.uk

Modely a učební pomůcky

Mohlo by se zdát, že 3D tisk je spásou hlavně pro pacienty, ale ve skutečnosti výtečně pomáhá i samotným lékařům. A to například tak, že si vymodelují a vytisknou modely některých částí těla, které slouží jako učební pomůcky pro studenty lékařských oborů i zkušených chirurgů připravujících se na náročnou operaci. Fantazii se meze nekladou a 3D modely jsou mnohem užitečnější než stovky obrázků v učebnicích.

www.all3dp.com

www.pinshape.com

Když se doktor stane modelářem

Jak vidíte, 3D tisk bez nadsázky zachraňuje životy. Před medicínou ale stále ještě stojí dlouhá cesta bádání, pro jaké další účely 3D tiskárny ve zdravotnictví využít. Proces částečně zpomaluje i fakt, že operáteři často musí najímat specialisty, kteří jim implantáty vymodelují, což výrobu prodražuje. Lékaři se každopádně postupně učí i modelovat a časem nejspíš bude 3D modelování pevnou součástí jejich povolání. 


My vám protézu ani jiný implantát neposkytneme, ale rádi Vám na zakázku vytiskneme jakékoliv jiné 3D výtvory a pomůžeme i s jejich modelováním. Stačí se ozvat přes formulář a co nejdříve vám odpovíme.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00