3D tisk kovů: Jak funguje a v čem je lepší než obrábění

Jak na 3D tiskárnách vznikají všechny ty odolné díly do letadel nebo součástky využívané ve strojírenství? Odpovědí je 3D tisk kovů. Díky němu mohou dnes firmy zákazníkům dodávat produkty rychleji a také levněji. V čem se „kovový 3D tisk“ liší od laikům známějších metod 3D tisku a proč o něm v budoucnosti hodně uslyšíme? 

Co ještě v minulém tisíciletí znělo jako utopie, je dnes naprosto běžné. Lékaři tisknou pacientům pevné a kvalitní implantáty a 3D tiskárnu k produkci některých svých dílů používají i výrobci z automobilového průmyslu. Zkrátka se jim to vyplatí.

Co je 3D tisk kovů

V základním principu fungování se tisknutí kovu neliší od ostatních metod 3D tisku.

Stejně jako při použití některého z plastových materiálů, i v tomto případě dochází k tavení a nanášení ve vrstvách, čímž vzniká požadovaný výrobek dle návrhu v počítačovém programu. 

Rozdíl je v tom, že metoda 3D tisku kovů (známá také pod zkratkami DMLS a SML) využívá jako materiál speciální kovové prášky, které laser roztaví a vytvoří z nich pevnou hmotu. 3D tiskárna na sebe ve vrstvách sype prášek, ten se taví a postupně tak vzniká 3D výrobek podle návrhu. Hlavní rozdíl zde tedy oproti známějším technologiím 3D tisku představuje přítomnost laserové paprsku, který taví částečky prášku a spojuje – nebo chcete-li lepí – je dohromady. 

3D tisk kovů

zdroj: www.strojirenstvi.cz

3D tisk kovů a jeho výhody

Metoda 3D tisku kovů se pyšní několika přednostmi, které jí dávají náskok i před obráběním, tvářením a dalšími druhy běžné výroby dílů. Napříklady tyto: 

  • stejně jako v případě jiných metod lze dosáhnout nízké ceny 3D tisku
  • 3D tiskem kovů je možné vytisknout i výrobky, které byste jinou technologií nestvořili
  • proces je často rychlejší než v případě obrábění kovů
  • umožňuje tisknout i velké díly (viz letecký průmysl)
  • materiál (rozpuštěný kovový prášek) je velmi pevný
  • tiskárna při tisku zužitkuje naprostou většinu materiálu
  • vysoká přesnost při tisku

Nevýhodou kovu naopak mohou být vysoké náklady na pořízení 3D tiskáren, které jsou schopné takový tisk zajistit. V dlouhodobém horizontu se ale podnikům investované peníze bohatě vrátí, a to na ušetřeném čase i financích. Zpočátku totiž ušetří minimálně na obráběcích a dalších strojích.  

K čemu se tato technologie využívá

Letecký a automobilový průmysl, obecně strojírenství nebo třeba medicína a stavebnictví. Zkrátka všude, kde si dokážete představit použití kovových součástí, nachází 3D tisk uplatnění. 

Napříč výše zmíněnými obory se 3D tisk kovů hojně využívá k výrobě nástrojů, prototypů, různých forem, velkých dílů (např. turbíny), ale i náhradních dílů. Když vezmeme jako příklad letectví, dnes už v letadlech běžně najdete části, které vytiskla 3D tiskárna. A pokud jsou kovové, buďte si jistí, že je stvořila technologie 3D tisku kovů.

3D tisk kovů jako technologie budoucnosti

Pokud jste se zatím s 3D tiskem kovů nesetkali, tak věřte, že je to jen otázka času. Do budoucna by měl ve většině oborů nahradit běžné technologie – za několik let tak o této metodě nebudeme mluvit jako o něčem zajímavém, ale o jako naprosto běžném způsobu vyrábění.


My vám sice kov neobstaráme, ale s čímkoliv dalším ohledně 3D tisku jsme k ruce. Stačí se ozvat na e-mail info@for3dtisk.cz, nebo rovnou vyplnit nezávaznou kalkulaci.

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00