3D tisk domů: Kdy se bude týkat i vás?

3D tisk domů: Kdy se bude týkat i vás?

Zkuste si představit, že máte celý dům vytištěný 3D tiskárnou. Zní to jako šílenost? Tak pozor, takové věci se dávno dějí. Dokonce i v Česku! 3D tisk domů si ve stavebnictví postupně získává respekt a pokroky v tomto odvětví dávají znát, že řada z nás bude ve výhledu několika let sídlit v obydlích, která nepostavila parta zedníků, ale vytiskl šikovný stroj. 

V pondělí ráno začne 3D tiskárna tisknout na vašem pozemku dům a už v úterý kolem oběda se do něj můžete nastěhovat. Takhle nějak by v blízké budoucnosti mohla vypadat budoucnost bydlení. Revoluce 3D tisku domů postupuje pomalu, ale jistě. A věřte nebo ne, ve vytištěných domech dnes normálně žijí lidé.

Jak a z čeho se tiskne dům

Soukromé firmy i univerzity investují již řadu let spoustu peněz i úsilí do vývoje v oblasti “stavařského 3D tisku”. A pokroky jsou vidět: nejen ve světě a v Evropě, ale i u nás už 3D tiskárny stvořily první objekty určené k bydlení.

www.qz.com

Možná vás napadá: “Jak je možné, aby tiskárna vytiskla dům, když jde o něco tak obrovského?” Ptáte se správně. Princip tvorby obydlí 3D tiskárnou je totožný s jakýmkoliv jiným 3D tiskem. Tiskárna postupně ve vrstvách nanáší materiál a podle předlohy vytvořené v 3D programu vzniká dům. Jediný podstatný rozdíl tkví ve velikosti 3D tiskárny – v případě budov jde až o desítky metrů velké stroje s dlouhými rameny a velkými tiskovými hlavicemi.

Vlastně je tu ještě jeden podstatný rozdíl… na klasické materiály v podobě filamentů při tisku domu zapomeňte. Zatím se pro tento účel používají převážně speciální a rychleschnoucí směsi betonu, které se vyrovnají běžným stavebním materiálům a které nadále prochází vývojem a zdokonalováním.  

Čtěte také: 3D tisk v leteckém průmyslu

Výhody 3D tisku domů

Jestli je v 3D tisku opravdu budoucnost stavebnictví, ukáže teprve čas. Už teď však můžeme směle tvrdit, že má tento inovátorský přístup k výstavbě domů i dalších budov několik výhod: 

 • Nižší cena
  V budoucnosti by dům vytištěný na 3D tiskárně mohl stát o více než polovinu méně oproti klasickému stavění. V době, kdy ceny bydlení astronomicky rostou a přetrvává obrovský zájem o nemovitosti, jde o skvělou zprávu.
 • Nižší energetická náročnost
  Betonové směsi pro 3D tisk domů jsou vyvíjené tak, aby obydlí nepotřebovalo další zateplení. To znamená ušetřené peníze za energie. 
 • Šetrnost k životnímu prostředí
  Oproti běžné stavbě je vytištěný dům jednoznačně ekologičtější k přírodě, ať už jde o energetickou zátěž nebo možnost dům po čase jednoduše zrecyklovat.  
 • Rychlost stavění
  Ano, rychlost stavění je v Česku velkým kamenem úrazu. Vytisknout dům na 3D tiskárně v současnosti stále trvá dlouhé dny, nicméně ve výhledu několika let by lidská obydlí mohla “vyrůst” v rozmezí 20-30 hodin od zahájení tisku.
 • Unikátní design
  Výjimečná stavební technologie s sebou přináší i výjimečnou podobu domů. Stavby vytištěné 3D tiskárnou se už na první pohled liší od těch běžných – většinou svým obloukovým tvarem. Což je skvělá zpráva pro všechny, kteří si potrpí na originálním a nápadném designu bydlení.

V tištěných domech už se bydlí

O 3D tisku ve stavebnictví je řeč poměrně dlouho, ale teprve v posledních měsících vyplouvají na povrch významné počiny. 

Tak například v Dubaj vytiskli největší kancelářský komplex a v Americe se v úvodu letošního roku objevil na realitním trhu první dům z 3D tiskárny. Na jaře pak přišlo s velkým průlomem Nizozemsko: v tamním městě Eindhoven se pronajal vytištěný byt prvním nájemníkům. Ostatně svého premianta minulý představilo i Česko. Nese jméno Prvok a jde o obyvatelný dům plovoucí na vodě, konkrétně na Vltavě.

www.cbs58.com

www.esquireme.com

Také se těšíte, až se jednou zabydlíte ve vytištěném domečku? Nebo radši zůstanete věrní klasice? 

My ve For3Dtisk vám dům sice zatím nevytiskneme, ale s čímkoliv dalším ohledně 3D tisku jsme vám neustále k ruce! 

e-mail: info@for3dtisk.cz

Tel.: 720 140 331

IČO: 07371578

DIČ : CZ9612011750

U Bechyňské dráhy 790/3

390 02 Tábor

Otevírací doba: 

Po – 8:00 – 16:00

Út – 8:00 – 16:00

St – 8:00 – 16:00

Čt – 8:00 – 16:00

Pá – 8:00 – 16:00